Afrodizyaklar

Afrodizyak kelimesinin kökeni eski Yunanlıların aşk, üreme ve tapınma tanrıçası Afrodit?e dayanır. Beyindeki zevk merkezlerini etkileyerek, cinsel arzu ve etkinliği canlandırıp kuvvetlendirdiği iddia edilen maddelere, afrodizyak adı verilmektedir. Belirli maddelerin cinsel davranışı yönlendiren beyin merkezlerine etkide bulunduğu bilinen bir gerçektir; fakat çeşitli kök, besin, hormon parfümlerden elde edilen afrodizyakların bu etkisi, bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Kimi besin maddeleri yalnızca uyardıkları varsayılan organlara gösterdikleri benzerlik yüzünden afrodizyak olarak ün yapmıştır. Örneğin vajinaya benzeyen istiridye ve testisleri andıran biçimiyle zeytin, bu maddeler arasında sayılabilir. Bugün en yaygın aşk armağanlarından biri olan çikolata da, henüz çok az bulunan egzotik bir madde olduğu 17. yüzyılda, güçlü bir afrodizyak olarak görülmekteydi. Çin?de yetişen bir bitki kökü olan Ginseng, uyarıcı ve tonik olarak kullanılmakta ve gerek fiziksel, gerekse duygusal etkileri bulunduğuna inanılmaktadır.

Amfetaminlerin cinselliği etkilediği kanıtlanmıştır. Fakat kısa vadede cinsel ilgiyi ve performansı yükselten bu ilaçlar alışkanlık yapar ve uzun vadeli etkileri cinsel ilginin tamamen kaybolmasından psikoza kadar uzanabilir. Kuvvetli bir halüsinojen olan LSD’ninse, beynin cinsel merkezleri üzerinde özel bir etkisi yoktur, fakat bilinç ve algılamada dramatik değişiklikler sağlamaktadır. Kimi zaman cinsel arzuyu ve uyarılmayı ortadan kaldırmakla birlikte, erotik ortamlarda veya aralarında çok yoğun bir ilişki bulunan kişiler üzerinde afrodizyak etkisi yapabilir.

Kokain, cinsel hayatı bir süre için zenginleştirebilir. Ama bu da çok yoğun alışkanlık yapan bir maddedir ve bir süre sonra cinsel arzular, yerini sadece kokain arzusuna bırakır. Androjenler erkekliği güçlendirir ve cinsel güdüleri artırabilir. Doğal androjen düzeyinin düşük olduğu durumlarda bu ilaçlarla libidoyu desteklemek mümkündür, fakat eğer düzey zaten normalse olumlu bir etkisi olmayacaktır. Buna karşılık, kadınlarda sakal çıkmasına, erkeklerdeyse prostat kanserine yol açabilir.

Kan damarlarını genişleten bir madde olan amil nitrat, uyarılmayı takiben alındığında, cinsel organlarda kan akışını hızlandırır. Kalp durmasına ve kroner tıkanıklık sonucunda ölüme sebep olabilen tehlikeli bir ilaçtır.

Erotik duyguları ve cinsel ilgiyi artıran marijuana ise ılımlı bir halüsinojendir ve orgazmın daha yoğun ve uzun süreli olmasını sağladığı ileri sürülmektedir.