Alkolizm nedir

Alkolizm dünyada en başta gelen sağlık sorunlarından biridir. Yirmi beş yaşın altındaki gençler arasında, özellikle kadınlarda hızlı bir artış söz konusudur.

Alkolün özellikle gençler için barlarda, birahanelerde, diskolarda kolayca elde edilebilmesi ile fazla alkol tüketimi ve dolayısıyla aşırı alkol kullanımı arasında bir bağ vardır. Toplumsal ve bireysel stres etkenleri de alkol alma eğilimini artırabilir. Alkol kimi kişiler tarafından bir ilaç olarak kullanılıyorsa da, bu yol genellikle eninde sonunda ters tepen bir yoldur. Aşırı alkol kullanan kişilerin çoğunda stres, içmek için kullanılan bir bahanedir. Bu kişiler önceleri belli bir miktarı aşmasalar da, daha sonra alkole karşı tolerans gelişir, aynı etkiyi sağlayabilmek için giderek artan dozlar gerekir; içmeyince de bırakma sendromu belirtileri ortaya çıkar.

Aşırı alkol kullanımı bireyi ve ailesini sosyal ve ekonomik yönden çökertir. Verimli iş yaşamını bozar. Trafik kazalarının önemli bir kısmı alkol kullanımına bağlıdır. Yatkın kişilerde alkol, suça yönelimi, saldırgan davranışları kamçılayabilir.

Alkol bedeninin bütün hücrelerini, fakat en çok beyin hücrelerini etkiler, özellikle gençlerde kan basıncının yükselmesine sebep olur, karaciğer ve kalbe zarar verir. Sindirim ve emilim aksar, m dede kronik ülserler oluşur, beslenme bozukluğu giderek artar.

Cinsel istek kaybı, iktidarsızlık, sperm üretiminin bozulması ve adet bozuklukları gibi cinsel fonksiyonlar da alkolden etkilenir.