Belsoğukluğunu ciddiye alın

Bulaşıcı bir cinsel hastalıktır. İncil ve Tevrat bile bu hastalıktan söz eder. Bugüne değin yaklaşık 250 milyon kişi ?Gonococcus” adlı virüsü kaparak belsoğukluğuna yakalanmıştır. Bu mikrop yalnızca hassas mukoza tabakası yoluyla vücuda girebilmektedir. Mikrobun erkek vücuduna girişi genellikle idrar yolu, rahim boynu ve vajina içine sıvı salgılayan bezler yoluyla olur. Her iki cinse makat ve ağızdan da geçebilir, nadiren göz yoluyla bulaşabilir. Doğum sırasında annede bel soğukluğu varsa bebeğin gözleri kör olabilir. Erkeklerde bel soğukluğu belirtisi penisten gelen krem benzeri sarı akıntıdır. Bu akıntı, mikrobun alındığı 25 gün sonra kendim gösterir. Bu dönemde idrar yapmak acı verebilir. Eğer mikrop makatın içine bulaşırsa bu bölgede acı, kanama ve rahatsızlık meydana gelir.

Belsoğukluğu olan kadınlarda genelde hiçbir belirti görülmez ve bazı sorunlar ortaya çıkmadan hastalıktan şüphe bile edilmez. Dolayısıyla birçok erkekle ilişkisi olan kadınların mutlaka düzenli olarak muayene olması gerekir.

Kadındaki belsoğukluğuna müdahale edilmezse vajina içi salgı bezleri şişebilir. Sonuç, karın zarı iltihabı, kısırlık gibi hastalıklara kadar varabilir. Belsoğukluğunun tedavisi özel bir “smear? testi ile başlar. Mikrop genellikle penisiline karşı hassas olduğundan tedavi bir hayli kolaydır. Tedaviden 37 gün sonra ve 1 2 hafta sonra tekrar test yapılır, böylece enfeksiyonun yok olduğundan emin olunur. Bu süre içerisinde hastanın kesinlikle cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.