Cinsel istekte klinik yaklaşımlar

Empotans, cinselliğe ilgi duymamak ve cinsellikten kaçınmak yaşlanan çiftlerin sıklıkla dile getirdiği yakınmalardır. Bunun böyle olması gerekmez. Gerçekten yaş ilerledikçe erektil ve libido bozukluklarının fiziksel nedenlerine daha çok rasdanır. Ne var ki eğer sağlık durumları iyiyse, bir çift yaşamları boyunca cinsel hazza ulaşabilmektedir. Yaşlıların cinsel yakınmalarının büyük bir kısmı, cinsel tepkide ortaya çıkan yaşla bağlantılı normal biyolojik değişimlere çiftin verdiği olumsuz psikolojik reaksiyonların bir ürünüdür.

Bu farklılıklar, cinsel sistemi değişikliğe uğratır; gençlik döneminde erkeğin cinsel ihtiyaçları eşinden daha ısrarcı ve yoğundur, erkeğin cinsel tepkisi de eşinden daha hızlı olur, oysaki bu sistem erkeğin cinsel arzusunun azaldığı, tepkilerinin yavaşladığı ve genitallerin doğrudan uyarılma gereksiniminin arttığı, bununla beraber kadının yaşla bağlantılı çok daha az değişim yaşadığı bir etkileşime doğru gider. Kadınlar, orta yaşa yaklaştıkça ve orta yaştan sonra daha az değil daha fazla seks yapmak ister, cinsel tepkilerinin hızında ve yoğunluğunda sadece hafif bir düşme yaşanır. Ama cinsel tepkileri devam ederken, aynı zamanda genellilde gençlik dönemlerinde olduklarından daha az cazibeli olmaya başlarlar.

Özellikle de çiftler yavaş yavaş meydana gelen bu endişe verici değişimleri çoğu zaman bilinçli bir şekilde algılamadıkları için, bu durumun rahatsız edici olması hiç de şaşırtıcı değildir. Çoğunlukla her ikisi de cinsellikteki yaşlanma sürecinde yer alan cinsiyet farklılıklarının farkında değildir ve hatalı bir şekilde her ikisinin isteklerinin, ihtiyaçlarının ve tepkilerinin aynı değişimleri geçirmesi gerektiğini varsayar. Utançtan ve farkındalık eksikliğinden kaynaklanan suskunlukla bir araya gelen hatalı varsayımlar, yaşlanmakta olan çiftin cinsel yaşamını örseleyebilir. Başarısız olacağını bekleyen bir erkek için erekte olmak zordur. Eşinin normal olarak azalan cinsel gücünü reddedilmenin bir dışavurumu olarak yorumlayan bir kadın, ona karşı verici ve baştan çıkarıcı davranmanın, karşılık vermenin imkânsız olduğunu düşünebilir.

Böyle çiftler yaşla bağlantılı normal cinsel değişimler yaşadıklarını, karı koca olarak aynı olmadıklarını, bu değişimlerin aşklarının ve çekiciliklerinin niteliğinin değil biyolojik ritimlerin bir ürünü olduğunu anladıklarında onlara yardımcı oiunabilmektedir. Cinsel yaşlanmadaki cinsiyet farklılıklarını çözüme kavuşturmanın yolu, yaşları ilerledikçe cinsel olarak ne derecede fonksiyon göstereceklerini belirleyen kaçınılmaz yapıları değil, çiftin yaşadıkları probleme taşıdıkları açıklığın, aşkın ve benimsemenin derecesidir.