Evlilik danışma kurumunun işleyişi

Evlilik danışmanlığına tek başına ya da eşinizle başvurabilirsiniz. Her görüşme yaklaşık bir saat kadar sürer. Gereksinmenize bağlı olarak görüşmelere haftalarca devam edebilirsiniz. Danışmanın yaptığı ilk iş sorununuzu dinlemektir. Sonra yavaş yavaş olası nedenleri inceler. Bunu yaparken de yalnızca şimdiki olayları değil, geçmişte yaşanılanları da göz önünde tutar. Sorunların keşfedilmesiyle birlikte, danışmana başvuranlar sorunlarının kökeninin nerede yattığını ve nasıl düzeltilebileceğini görmeye başlarlar.

Bu aşamada çözüm yolları oluşturulur. Genellikle danışman çifte çözümleri bulmada yardımcı olur. Kimi önerilerde bulanabilir. Buna örnek olarak biri aşırı titiz diğeri ise dağınık olduğu için sürekli kavga eden bir çift gösterilebilir. Danışman kadına kocası her koltuktan kalktığında minderleri düzeltmemesini erkeğe de sürekli giysilerini oraya buraya atmamasını önerebilir.

Sorunlar teknik birtakım anlaşmazlıklar türünden değil de duygusal nedenlere dayanıyorsa çözüm önerileri de o derece incelikli olacaktır. Bazen danışman çifti birbirlerinde hoşlandıkları ve ilişkide tüketildiğini düşündükleri şeyler konusunda konuşmaları için cesaretlendirir Herbirini diğerinin görüşünü dinleme konusunda ikna eder. Bu, çifte diğerinin düşüncelerine uyum sağlayıp sağlayamayacağını anlama şansı verir.

Görüşme boyunca danışman nesnelliği korur. Taraf tutmaz. Başlangıçta çoğu kişi evlilik danışmanına eşinden yakınmak için gelir. Sanırlar ki danışman onlara hak verecek. Ancak danışman öykünün özel bir kısmıyla ilgilenmez. Her iki tarafın görüşlerine de eş oranda önem verir.

Eşler görüşmeler bitmeden önce danışmanın kendileri için her şeyi yaptığı konusunda hemfikir olmalıdırlar. Çiftler ortalama beş kez görüşmeye katılırlar. Ancak bazen bir çiftin sorunları tek bir oturumda da çözülebilir. Bazen de böylesi bir sorun için danışmana gerek olmadığı anlaşılabilir.

Danışmana başvuranların yüzde kırkı sadece bir ya da iki görüşmeye katılırlar. Yüzde on beşi ortalamanın daha üstünde görüşmeye gerek duyar.

Bütün oturumlar tam bir güvenlilik içinde gerçekleşir. Danışman çiftlerin kendine güvenmesini sağlar. Başvuran istemediği sürece eşi ya da doktoruyla görüşmez.