Fetişizm olgusu

Birçok kişi, «fetişist» in, annesine karşı duyduğu güçlü cinsel duyguların üstesinden gelememiş biri olduğunu ileri sürerler.

naya karşı cinsel istek duymak yasak olduğu için, onun bütününe karşı olan isteği, onun bir parçasına aktarırlar. Bazı fetişistler, ömürleri boyunca bir kadınla normal cinsel birleşmede bulunamazlar ve annelerine ait bir eşyanın (önemsiz bir takı ya da süs eşyası gibi) ya da onunkine benzer herhangi bir kadın eşyasının (dükkândan alınmış bir kadın çantası bile olabilir bu) karşısında kendi kendilerini tatmin etmekle yetinirler.

Fetişist kişi çoğu zaman tutkusunu, kadın teninin yerine geçebilecek bir madde üzerinde toplar, örneğin, deri, lastik ya da ipekli maddeler, ona çocukluğunda annesine dokunduğu zaman aldığı zevki verebilir. Öte yandan, bazı fetişistler bir kadınla cinsel birleşmede bulunabilirler, ancak bunun için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar çoğu kez eşlerini, fahişelerin giydikleri birtakım giysi ya da süsler kullanmaya zorlarlar. Bu tür fetişlerin en belli başlılarından biri, çok uzun topuklu ayakkabılardır. Çünkü namuslu bir kadın sevmek bu kişiler için yasak sayılır, ama kötü bir kadınla cinsel birleşmede bulunmak yasaklanacak bir şey değildir.