Fototerapi nasıl gerçekleştirilir

Işık tedavisi ya da ışığın tedavi edici özelliklerinden yararlanan özel bir fizik tedavisi şekli.
Fototerapi tabii ve suni olmak üzere iki çeşittir. Tabii fototerapi güneş ışınlan aracılığıyla sağlanır. Suni fototerapi ise ışın banyoları ile gerçekleştirilir. Işın banyoları, özel elektrik lambalarından yayılan ışınların hastanın derisi ile teması şeklinde sağlanır.
Yapay ışın banyoları, ışınların özelliklerine bağlı olarak iki çeşittir. Bunlar morötesi ve kızılötesi ışın banyolarıdır.
Morötesi ışın banyolarında morötesi ışınların kendilerine has biyokimyasal özelliklerinden yararlanılır.

Kızılötesi ışın banyolarında ise kızılötesi ışınların ısı özelliklerinden faydalanılır. Bu sebeple ısı tedavisi gerektiren bütün hastalıklarda uygulanırlar. Bu hastalıklardan başlıcaları siyatik, lumbago, ivegen ve süreğen romatizma artritleri, filebit, perifilebit, arterit, periarterittir. Kızılötesi ışınlarından kadınlarda görülen yumurtalık hastalıklarında da yararlanılır. Bunların başlıcaları endometriyum iltihabı, perimetriyum iltihaplanması ve ser viks iltihaplanmasıdır. Bu uygulamalarda, kızılötesi ışınlardan daha hızlı ve etkili bir yarar sağlayabilmek için, hastanın dölyatağı içine girebilen özel küçük lambalar kullanılır.

Bunlardan başka, kızılötesi ışınlar genellikle oburluk ve damla hastalığı tedavilerinde de kullanılır.