Gebelik için mini hapı almayı unutursanız

3 saatlik bir gecikme bile 14 gün kuralının uygulanması anlamına gelir.
Mini hapınızı almayı geciktirdiğinizde ya da kombine hapınızı 12 saat içinde almayı unuttuğunuzda, gebelikten korunmanın bir başka yolu olan 14 gün kuralını uygulamanız gerekir.
Bu kural hap kullanımıyla birlikte sürdürülür ve bu 14 günlük süre kombine hapları kullanmaya ara verdiğiniz 7 günlük süreyle çıkışsa bile uygulanmalıdır.

Hormon seviyesinin düşürülmesi, unutulan hapla sona erer ve bu durum yumurtlamaya yol açabilir. Rahim zarının kendini yenilediği kanama esnasında fallop borusunda bulunan tek bir yumurta bile döllenmeye yeterlidir. Bu yüzden hap kullanımını yeniden düzenli bir hale koyana kadar gebeliğe karşı ikinci bir korunma yöntemi kesinlikle gerekir.

Kullandığınız hapın içindekilerin, vücudunuz tarafından tam olarak emilmediğini düşünüyorsanız, bu da 14 gün kuralının izlenmesini gerekli kılabilir. Buna örnek, kusma veya ishal gibi durumlardır. Böyle hallerde hap yeterince vücuda nüfuz etmeyebilir. Bazı ilaçlar, örneğin bazı antibiyotikler hapın etkisini azaltıcı özelliklere sahip olabilirler.