Hareket sağlayan yapı kaslar

Kaslar yalnız vücut hareketlerinin değil aynı zamanda solunum, besinlerin yutak boyunca itilmesi, kalbin kan pompalaması gibi işlemlerinde gerçekleştirilmesini sağlarlar. Bu yazıda, kasların yapıları, çalışma biçimleri, bazı işlevsel bozuklukları ve sinir sisteminin kasların çalışması konusuna ilişkin rolü çeşitli ayrıntılarıyla incelenmektedirler.

İnsan vücudunun her hareketinde, çeşitli kuvvetlere karşı tepki gösteren birçok kas rol oynar. Doğumdan önce oluşan kas dokuları yaşam boyunca kendilerini pek ender olarak yenilerler.

Güç, kaslarda yer alan liflerin genişlemesinin sonucudur. İskelete bağlı kasların ağırlığı vücut ağırlığının yaklaşık olarak yarısına eşittir. Yürümek gibi hafif hareketlerde bile oksijen tüketimi hareketsizlik durumundaki tüketimin beş veya altı katı kadardır. Bu gerçek enerji tüketiminin hemen hemen tümünün iskelet kasları tarafından belirlendiğini göstermektedir. Kasların verimlilikleri, yani enerjiyi mekanik işe çevirme yetenekleri yüzde yirmi beş kadardır. Buhar gücünün verimliliği yüzde dokuz ile yüzde yirmi, dizel motorlarınınki ise yüzde yirmi dokuz ile yüzde beş arasında değişir.