İyot zehirlenmesi ve tedavi yolları

İvegen iyot zehirlenmesi, tentürdiyot ya da iyotiyodür çözeltisinin ağız yolu ile vücuda girmesiyle gerçekleşir. Böylece midede metalik iyot açığa çıkar. Metalik iyot mide çeperlerini ağır bir şekilde yakar; kusma ve ishal baş gösterir. Bazen kusma ile vücuttan dışarı atılan maddelerin rengi mavidir. Bunun nedeni iyodun midede ekmek, pirinç, makama gibi nişasta içeren maddelerle birleşerek mavi renkli nişasta iyodür meydana getirmesidir. İyotiyodür çözeltisi ağız yolu ile vücuda alındığında, ilkin hafif bir sarhoşluk görülür. Zehirlenen kimse dünyayı toz pembe görür. Bu belirtiden hemen sonra sinirsel bozukluklar, titremeler ortaya çıkar. Kalp atışları ve kan dolaşımı zayıflar, nabız ancak hissedilebilir bir şekilde atar. Sonunda hasta bilincini bütünüyle kaybederek koma haline girer.

İvegen iyot zehirlenmesinde hastanın midesi, içinde çözülmüş olarak % 1 oranında sodyum tiyosülfat bulunan bir sıvıyla yıkanır. Ayrıca hastaya nişasta çözeltisi (100 gr. suda 50 gr. nişasta) içirilir. Nişasta midedeki metalik iyotla kimyasal tepkimeye girerek nişasta iyodür meydana getirir. Nişasta iyodür midede çözünemediğinden kana karışamaz. Dört yumurta akını yarım litre suda çarparak elde edilen albüminli su da panzehir olarak iyoda karşı çok etkili bir rol oynar. Çünkü albümin iyotla, iyot albüminat adı verilen çözülemeyen bir bileşik meydana getirir.

Bir başka adı da iyodizm olan süreğen iyot zehirlenmesi sürekli iyot buharı ile temas eden işçilerde ve uzun süre sodyum iyodür, potasyum iyodür, amonyum iyodür gibi iyot prepatları ile tedavi olan hastalarda görülür. Başlıca belirtiler soluk borusu mukozalarının süreğen bir şekilde yangılanması, gırtlak soluk borusu yangılanması, ruhsal gerginlik, uykusuzluk, zayıflama, ateş yükselmesi, ergenlikte görüldüğü gibi deri üstünde meydana gelen sivilcelerdir.