Niçin evlilik

Giderek daha fazla sayıda çift,ilişkilerini ?yasallaştırma? kararı alıyor artık; yar evleniyor. İşte ?Neden nikah?? sorusuna iki zıt yanıt…

Modern çiftlerin, giderek birlikteliği yasal platformda sürdürme yolunu seçtiği Batı’da, evlilik konusuna zıt bakış açıları var. İki örneği izleyelim mi?

Kim ve Edward

Kim ve Edward bir buçuk yıl birlikte yaşadıktan sonra, önümüzdeki yıl evleniyorlar. Henüz tarih saptamamışlar ama, ev almak için para biriktirmeye başlamışlar bile.

Evlilik onlar için şu andaki ilişkilerinin bir devamı. Kim, bazı konularda kesin kararlı ne ismini değiştirmeyi düşünüyor, ne işini bırakmayı. Hemen çocuk istemiyorlar ama Kim hamile kalırsa, sorumlulukları paylaşacaklarını söylüyorlar. Seks ve kıskançlıkla ilgi konular açık açık konuşuluyor, ev işleri paylaşılıyor.

Kim, ?Birlikte yaşamak çok önemli, çünkü karşıdakinin alışkanlıklarını biliyorsun. Bu, halayından dönüp de, birdenbire, kocanızın yaptığı, sizin de hoşlanmadığınız iğrenç şeyleri keşfetmeye benzemiyor hiç. Tıpkı havluları yere fırlatması ve sizin onları toplamanızı beklemesi gibi? diyor.

Edward?a göre de, ilişkilerindeki en büyük adım, nişanlanmaları değil, birlikte bir ev satın almaya karar vermeleri.

Jenny ve Mark

Jenny ile Mark ise, Jenny?nin yirminci doğumgününde evlenecekleri gün, üç yıllık nişanlılıkları ru tamamlamış olacaklar. Jenny hâlâ ailesiyle birlikte oturuyor ama Mark satın aldıkları eve taşınmış.

Evlilik gibi ciddi bir ilişkiye girmeden önce birbirlerini her yönden tanımak gerektiğine inanmıyorlar mı peki? Birlikte yaşamak, ne umacakları konusunda onlara daha iyi bir fikir vermez miydi peki? .

Mark, ?Eğer seksten söz ediyorsanız, daha önceden birlikte olduk zaten? diyor, ?Sadece, evlenene dek, seviştiğimizi açık etmek istemiyoruz.?