Sağlıklı çocuk yetiştirmenin yolları

Hayatın ilk yıllarında, bebekler, hastalıklar ve çeşitli kazalarla karşı karşıyadırlar. Bu dönem hem bebek hem de anne ve babası için çok güç bir dönemdir. Bu dönemde gerektiği gibi davranılmazsa yapılan yanlışlıkların çocuk üzerinde uzun süreli etkileri görülebilir. Bu yazıda tecrübeli ve tecrübesiz anne ve babalar için bilgiler verilmektedir.
Bütün anne ve babalar çocukları için her şeyin en iyisini yapmayı isterler. Çocuklarını sağlıklı ve iyi bir durumda bulundurmak, mutlu kılmak bütün anne ve babaların tek arzusudur. Uygulama, annenin hastaneden yeni doğmuş çocukla evine dönmesiyle başlar.

Çocuk bakımı kapsamına giren konulardan birisi deri bakımıdır.
Derinin bakımı, çok önemlidir. Çocuk her gün yıkanmalıdır; ancak çocuğun bir dakika bile banyoda tek başına bırakılması doğru değildir. Saçlar her gün sabun ve su ile yıkanmazsa kirlenebilir, mikropların yerleşmesi için uygun bir ortam meydana getirjr. Saçlar kepeklenmişse, kepekler zeytinyağı ve antiseptik bir madde ile fırçalanarak çıkarılabilir. Çocuğun yıkandıktan sonra iyicp kurulanması gerekir. Ensesi, koltuk altları, kulak arkaları ıslak bırakılırsa bu alandaki deri kolayca çürüyebilir.

Zaman zaman çocuğun yüzünde, yüz üstü yatma ya da süt kusma sonucu bazı lekeler görülür. Genellikle basit bir bebek kremi sürülerek bu durum giderilir. Çocukların çoğunda özellikle burunda iğne başı kadar küçük beyazımsı noktacıklar görülebilir. Bu noktalara tıp dilinde milia denir. Bunlar henüz açılmamış deri bezleri, tarafından oluşturulurlar; bunlar için bir tedavi gerekmez. Bu bezler bazen mikroplanabilir. Vücutta terleme sonucu oluşan kızarıklıklar, aşırı derecede sıcağın ve kundağın deriyi azdırmasının sonucudur.
Bebeklerde bacak aralarındaki bezin uzun süre deriye değmesi sonucu, bacak aralarında deri iltihabı görülür. Bu alan kötü kokar; çünkü idrar sıcak bir ortamda çözünerek amonyağa dönüşmüştür. Bu durumda sık sık bezleri değiştirmeli ve lâstik don kullanmamalıdır. Çocuklar bu yaşlarda günde yaklaşık olarak 24 defa işer. Bu sebeple hiç bir anne çocuğunu tam anlamıyla kuru tutmayı başaramaz. Yapılacak iş, çocuğun bacak arasına, amonyak oluşumunu sağlayan mikropların üremesini engelleyecek antiseptik maddeleri sürmektir. Son yıllarda idrarı bir yönde geçiren suni bazı bezlerden yanılmış donlar kullanılmaya başlanmıştır.

Candida albicans adlı bir mantarın etkisiyle oluşan ve halk dilinde pamukçuk diye adlandırılan iltihap, kızartı yapabilir. Çocuk bu mantarı doğum sırasında anasının dölyolundan kapar. Mantar öldürücü ilâçlar bu durumda yararlı olur.
Çocuğun dışkı deliği çevresinde görülen iltihap , anne sütü yerine suni beslenenlerde daha sık görülür. Çocukta sık sık ishal olması da aynı sonucu doğurur. Silikon içeren kremler günde dört beş defa uygulanırsa böyle iltihaplar geçiştirilir.
Çocuğun tırnakları, cildine batmasın ve iltihaplanmasın diye sık sık ve çentiksiz bir şekilde kesilmelidir. Çocuğun güneş ışığında gereğinden fazla bırakılması ileri derecede güneş yanıklarına yol açar. Başlangıçta güneş altında kalma süresi az olmalı, ancak zamanla çoğaltılmalıdır.