Sözsüz iletişimde başınız kullanın

Sözsüz iletişimde kullanılan bir hareket de başı öne doğru eğmektir. Dünyanın çoğu ülkesinde bu hareket ?evet? anlamına gelir. Erkekler konuştukları şeylerin altını çizmek için, kadınlar da birini dinlerken bu harekete başvururlar. Küçük bir rol değişimi, erkekleri daha anlayışlı, kadınları ise daha iddialı yapabilirdi. Baş eğme hareketi söylenenleri anladığımızı ve onlarla hemfikir olduğumuzu göstermek için de kullanılır. Karşılıklı konuşmada, karşınızdakine önem verdiğinizi göstermek için başınızı hafifçe öne eğin. Bu, onu konuşma konusunda yüreklendirecektir. Çalışmalar sonunda, dinleyen düzenli, uygun aralıklarla başını salladığında konuşmacının alışıla gelenden üç ya da dört kat daha fazla konuştuğu saptandı. Kendinizi sallabaş oyuncak finolara dönüştürmeksizin, bu hareketi karşınızdakinin size karşı daha açık olmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. Birini dinlerken başınızı hafifçe bir yana doğru yatırarak onunla ilgilendiğinizi gösterebilirsiniz. Bu oldukça kadınsı bir harekettir ve kadınları son derece çekici yapar.

Eski bir şarkı ?Sen gülümsediğinde seninle birlikte bütün dünya gülümsüyor? der. Şimdi önde gelen bilim adamları da bu inancı paylaşıyor. Samimi, yürekten bir gülüş, gerilimi azaltır. Rahat bir ortamın oluşmasına katkıda bulunur ve en önemlisi sizi daha çekici kılar.

Profesör Paul Ekman?ın California?da yaptığı bir araştırmada, olumsuz ifadelerin taklit bile olsa kan basıncı ve kalp atış hızını yükselterek bedende gerilimsel tepkiler oluşturduğu ortaya çıkarıldı.

Ama gerçek bir gülümseme, kan akışını yükselten doğal kimyasal maddeler salarak ve kalp atışlarını meditasyondan bile daha fazla yavaşlatarak tüm sistemin gevşemesini sağlar. Bir deneyde, bir grup insandan önce gülmeleri, sonra da birtakım resimlere bakmaları istendi. Bu resimler hakkındaki duyguları sorulduğunda tümü hoş tanımlamalarda bulundu.

Ama aynı kişilerden diğer resimlere bakmadan önce kaşları çattırıldığında resimlere ilişkin duygularının orta şiddetle bir sinirlilikten tam bir öfkelenmeye kadar değiştiği görüldü.